سیمای اجتماعی بخارا

اگر دو دسته از کتب تاریخی یعنی تاریخهای عمومی و تاریخهای محلی را با هم مقایسه کنیم، درمی یابیم که تاریخهای محلی به دلیل دامنه گسترده تر موضوعی که به آن پرداخته اند، دارای اهمیت هستند، اما تاریخهای محلی نیز به رغم محدودیت موضوع به دلیل ارائه اطلاعاتی جزئی از شهر یا ناحیه ای که در باره آن نوشته شده اند، مهم قلمداد می گردند:  نویسندگان اینگونه تاریخها معمولا از اهالی همان شهر و ناحیه ای هستند که در باره آن کتاب نوشته اند و علاوه بر منابع مکتوب، از روایات شفاهی ساکنین نیز استفاده می کنند. بر این اساس در اینگونه کتب معمولا اطلاعاتی جزئی و دقیق در باره ابعاد مختلف تاریخ یک شهر و یا ناحیه  به خوانندگان عرضه می گردد. یکی از مشهورترین تاریخهای محلی ایران، کتاب تاریخ بخارا اثر ابوبکر محمد بن جعفر نرشخی است که در سال 332 ق به زبان عربی نوشته شده است. این اثر در سده 6 ق توسط ابونصر قباوی به فارسی ترجمه شد و مدتی بعد (در همان قرن) محمد بن زفر بن عمر آن را تلخیص کرد. متن موجود و چاپ شده تاریخ بخارا همین تلخیص محمد بن زفر است. این کتاب حاوی اطلاعاتی بسیار در باره تاریخ پیش و بعد از اسلام این شهر است و بر اساس آن می توان سیمایی روشن از مسائل اجتماعی این شهر را در این دوره ها ترسیم کرد. برای مقاله اینجانب تحت عنوان «سیمای اجتماعی بخارا بر اساس کتاب تاریخ بخارا اثر ابوبکر محمد بن جعفر نرشخی» به این آدرس مراجعه کنید: 

http://www.historylib.com/Site/SViewDocument.aspx?DocID=668&Keyword=تاریخ%20بخارا

 

/ 3 نظر / 13 بازدید
دكتر مجتبي كرباسچي

سلام "صاحبدلان" ايستگاه شعر و انديشه "است و اين بار با : 1. ياداشت : عفت كده اي با سمبل 18+ ( به مناسبت سالروز مبارزه با ايدز ) 2. سالها دل طلب جام جم از ما مي كرد (حافظ ) 3. هيچ مگو . . . ( مولوي ) بروزم منتظر حضور سبزتان هستم خدا يارتان

آرش

با عرض سلام. داستاهای تخیلی من و اژدها با داستان "نجات درخت کهن: خوان اول - افسانه غورباقه طلایی" به روز شد.

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.