گفتگو در باره تکرار تاریخ

آقای مهرداد صدقی، که هنرمند است و فعلا به پژوهش در هنر مشغول است، درباره مقاله «آیا تاریخ تکرار می شود؟» نظر خود را برای من ارسال کرده اند. ابتدا متن نظر ایشان را می آورم و بعد پاسخ آن را

سلام آقای قنوات. با توجه به مطلبی که عنوان کردید می خواستم سوالی بپرسم و در این رابطه فرضیه ای را مطرح نمایم. برای اینکه این فرضیه بهتر درک شود خوب است آن را به صورت شماتیک و تصویری در نظر بگیریم.آیا این امکان وجود دارد که تاریخ حرکتی مارپیچی حول یک نقطه داشته باشد و در مقاطعی که این حرکت مارپیچی بر روی یک محور قرار می گیرد ما می توانیم شباهت های زیادی را در نهاد های یک جامعه با مرحله قبلی که آنهم روی همان محور قرار گرفته است تشخیص دهیم. البته همانطور که شما در مطلبتان اشاره کردید شباهت کاملا دیده نمی شود چون عوامل به وجود آورنده آن با هم تفاوت دارند. اما به نظر می رسد یک روح کلی در دو دوره شبیه به هم بوده است. اگر بخواهم منظور خود را با مثالی که در ظاهر ربطی به تاریخ ندارد می توانم مسئله مد را مثال بزنم:در تغییرات مد و سبک زندگی ما می بینیم که تکرارهایی را در دوره های نسبتا قابل پیش بینی شاهد هستیم که شباهت های زیادی با هم دارند هر چند عینا با هم مطابقت ندارد و مد جدید چیزی فراتر از مد مشابه خود در ۴۰ سال پیش است. انگار رویداد های ۴۰ سال گذشته این سبک جدید را یک پله به جلو رانده است و آنرا گسترش داده. (پایان نظر آقای صدقی)

 

جناب آقای صدقی سلام. از دریافت پیامتان و مشارکتان در بحث «تکرار تاریخ» متشکرم، اما متوجه منظور شما از «حرکت مارپیچی حول یک نقطه » نشدم. معمولا این حرکت دورانی است که حول یک نقطه یا یک محور صورت می پذیرد. بنابراین خواهش می کنم اگر مقدور است در این باره توضیح بیشتری بدهید تا مقصود شما را درک کنم. البته این عقیده که تاریخ دارای حرکتی مشخص و مراحلی معین است، همان چیزی است که به آن فلسفه تاریخ می گویند که امروزه با نقدهایی مواجه شده و به درست یا غلط ، چندان مورد توجه نیست. اما قسمت پایانی مطلب شما در باره مد، همان چیزی است که من هم معتقدم؛ یعنی اینکه آنچه مثلا جوانان جامعه ای بعد از 40 سال به آن روی می آورند، دقیقا آن چیزی نیست که جوانان 40 سال پیش، از آن پیروی می کرده اند، گرچه شباهتهایی با آن دارد. منتظر توضیحات تکمیلی شما هستم.

 

با تشکر

قنوات

 

/ 0 نظر / 14 بازدید